Zaujímavosti, o ktorých ste možno ani nepočuli.

Chlieb náš každodenný. Potravina, bez ktorej si mnohí nevedia predstaviť život.  Nikdy sa ho neprejete a stretnete sa s ním na celom svete. To je chlieb –  potravina, bez ktorej si mnohí z nás nevedia predstaviť život. Konzumácia chleba je rozšírená po celom svete. Každá kultúra má svoj vlastný spôsob prípravy. No v minulosti takmer všade platilo pravidlo, že chlieb je cennejší ako zlato. Jeho nedostatok často rozhodoval aj o prežití celých národov. Nečudo, že sa mu prejavovala obrovská úcta a považoval sa za boží dar.

Prinášame Vám pár zaujímavých faktov, ktoré ste možno o chlebe doteraz ani netušili.

Každý tretí kúsok končí v koši.

Chlieb si príliš nevážime, aj napriek jeho vzácnosti. Približne 30 % tejto potraviny vyhadzujeme . Ľudstvo vo všeobecnosti plytvá potravinami, čím sa zaoberá aj viacero organizácií, ktoré sa snažia toto plytvanie zastaviť. Len na porovnanie, napr. vo Veľkej Británii sa vyhodí 6 % alkoholu a  32 % chleba.

Chlieb je možno starší ako si myslíte…

Podľa všetkého má okolo 30 000 rokov. Podľa posledných výskumov ho mohol jedávať už prehistorický človek. Pochopiteľne, išlo o predchodcu chleba, nie v podobe ako ho poznáme dnes.

Viete kedy vznikali prvé pekárne?

Prvé pekárne budovali už Rimania, zhruba v roku 150 pred naším letopočtom. Vtedy sa začalo s pečením viacerých druhov chleba.

Chlieb ako mena.

Pre Egypťanov bol chlieb nesmierne dôležitý. Používali ho ako druh meny a cenili si ho natoľko, že si ho so sebou brali aj do hrobu.

Takmer rovnaký na celom svete.

Pojem chlieb znie v nektorých jazykoch podobne, napr. „bread“ v angličtine, „Brot“ v nemeckom jazyku, „Brood“ po holandsky, po švédsky bröd, a po dánsky brod.

Staré povery o chlebe.

Ak chcete vaše dieťa ochrániť pred nákazou a veríte receptom starých mám, dajte do postieľky oschnutý kúsok chleba a bábätko bude zdravé ako buk.

Zdieľať: