Chutné recepty zo starého pečiva.

Máte doma staršie pečivo, ktoré chcete vyhodiť? Určite to nerobte, z našich tipov si pripravíte pochúťky, ktorým nikto z rodiny alebo priateľov neodolá. Poďme si teda spoločne predstaviť pár chutných dobrôt.

1. Placky z chleba

Tradičné zemiakové alebo cuketové placky poznajú všetci. Ale chlebové? Áno, stačia Vám cca 3 krajce chleba, asi deci smotany na šľahanie, lyžicu kyslej smotany, polovičku cibule, cesnak podľa chuti, soľ, korenie, trochu vody a asi lyžicu strúhanky na zahustenie hmoty (prípadne hladkú múku, ak nemáte strúhanku). Chlebík, prípadne rožky (asi 2 ks) nakrájajte na drobné kúsky, na pár sekúnd namočte do vody, aby zmäkol, vodu vyžmýkajte a chlieb zmiešajte so všetkými surovinami. Pridajte nadrobno nakrájanú salámu, šunku alebo syr- podľa toho čo máte radi. Vypracujete cesto, vyformujte placky a pečte na panvici ako každé iné placky, prípadne v rúre cca 30 minút na 220°C.

2. Strúhanka

Strúhanka nie je síce jedlo, ktorým ohúrite, ak ju nasypete pred hostí do misky 😊. Môže Vám však pomôcť na chutné fašírky, rezne alebo ako posýpka na rôzne sladké pokrmy. Tým už nikto neodolá, však?  Vysušiť a mixérom pomlieť môžete rôzne žemle, rožky, ale aj chlieb.

3. Žemľovka

Keď už spomíname sladké pokrmy, tradičným slovenským je žemľovka. Základ receptu tvorí práve staršie a tvrdšie pečivo, ktoré namočíme v mlieku. Žemľovka je dokonalý spôsob ako spojiť sezónne ovocie a staršie pečivo. Stačia Vám iba staršie rožky, jablká, tvaroh a vznikne obed alebo večera, ktorá rozvonia celú kuchyňu.

4. Zapekané rožky

Ak neviete čo na večeru a ostali Vám rožky, skvelý spôsob ako ich využiť je dať ich zapiecť s tým, čo máte najradšej. Rožky môžete natrieť maslom, alebo kečupom. Poukladajte na nich salám, šunku, kukuricu, posypte syrom a pochúťka je na svete. V sezóne môžete použiť aj jarnú cibuľku, či medvedí cesnak. Dajte si jednoducho to, čo máte najradšej a čo Vám ponúkla chladnička. Stačí cca 15- 20 minút v rúre na 200°C a chrumkavá dobrota je na svete.

Tak ako, urobili sme Vám chúťky a vybrali ste si svojho favorita? Prajeme dobrú chuť a dúfame, že ulahodíte celej rodine.

Zdieľať: