Akú múku najčastejšie používame v kuchyni?

Existujú tri najrozšírenejšie a najznámejšie druhy múk- hladká, polohrubá a hrubá. Je však mnoho ďalších druhov medzi ktorými sa možno neviete rozhodnúť. Pred tým, ako po niektorej z nich siahnete, by ste mali poznať základné rozdiely.

Hladká, Polohrubá a Hrubá múka

Základom jej vzniku je pšenica. Často sa používa v cukrárenskom priemysle. Polohrubá múka má o niečo hrubšiu štruktúru ako hladká múka, obsahuje vyšší podiel lepku. Vykúzliť sa z nej dajú múčniky aj chutné koláče z piškótového cesta. Použiť ju môžete taktiež pri príprave kysnutého cesta.Hoci sa múka najhrubšej konzistencie, teda Hrubá, v kuchyni nepoužíva často,  je vhodná skôr na prípravu knedlí alebo cestovín. Napokon, keby nebolo hrubej múky, ani obľúbené halušky by nemali chuť, na akú ste zvyknutí.

Celozrnná múka

Vďaka šetrnému spracovaniu na mlynských kameňoch sa v celozrnnej múke nachádza dostatok výživných zložiek. Celozrnná múka sa všeobecne radí medzi zdravšie, oproti iným múkam má hutnejšiu konzistenciu.

Ražná múka

Produkty z nej v zásade vydržia dlhšie ako pri pšeničnej. Ražná múka sa vyznačuje menším obsahom lepku, preto sa ju nebojte skombinovať, napríklad, so špaldovou.

Špaldová múka

Pri špaldovej múke vás možno prekvapí výraznejšia, takmer až oriešková chuť. Používanie špaldovej múky sa odporúča ľuďom, ktorých trápi vysoký cholesterol či cukrovka. Pripraviť si z nej môžete čokoľvek.

Vyššie T, zdravšia múka

Akú múku kupujete, vám pri výbere prezradí číslo T na obale (napr. T450, T630, T812, T1050). Čím vyššie číslo za písmenom T, tým vyšší obsah prospešných látok múka obsahuje. Múka s vysokým číslom T je zároveň tmavšia a „hutnejšia“ kvôli všetkým tým obalovým častiam zrna, ktoré v nej zostali zachované. Platí tiež, že múka s vyšším číslom sa hodí viac na pečenie chleba, zatiaľ čo múka s nižším číslom je lepšia pre koláče a jemné cestá.

Pri pečení stále platí, že najpoužívanejšou je hladká múka, z ktorej sa dá napiecť množstvo dobrôt – od šťavnatých koláčov po obľúbené palacinky. Ak by ste však chceli experimentovať a ochutnať aj niečo menej tradičné, môžete skúsiť napríklad cícerovú, gaštanovú, mandľovú, hrachovú, makovú…Akúkoľvek si vyberiete, z každej sa dá vyčarovať chutná maškrta. Možno objavíte niečo, čo sa stane vašou ďalšou obľúbenou pochúťkou.

Zdieľať: