Takto spoznáte PRAVÝ kváskový chlieb.

Pri jedení chleba zapájame všetky zmysly. Hmatom nás zláka dokonale prepečená kôrka, čuchom cítime neodolateľnú vôňu, sluchom počujeme praskanie kôrky pod nožom a zrakom vidíme jemnosť striedky. Chuť je čerešničkou na torte.

Pravý kváskový chlieb si môžete upiecť sami doma, alebo hľadať pekáreň, ktorá naozaj používa kvalitné suroviny a za kvalitou svojich výrobkov si stojí. Najlepšie chleby a naozaj pravé kváskové sa robia z cesta, do ktorého sa vôbec nepridáva droždie. Múka, voda a soľ, to je všetko, čo potrebujete.

Cesto bez droždia musí kysnúť oveľa dlhšie. Pri výrobe kváskového chleba sa však ponáhľať nedá. Celý proces môže trvať aj 14 dní a prirodzene ho urýchliť nie je možné. Zato prísnosť na dodržiavanie presných množstiev, teplôt a časov je vysoká. Počas rôznych ročných období môže cesto rôzne kysnúť a rozdiely sú aj v častiach dňa, samotný proces je však rovnaký a nedá sa urýchliť ani zmeniť. Ak by sa nedodržal pomer múky a vody, na výsledku by to bolo vidieť.

Kvások bol odjakživa tak trochu domáci poklad. Stačilo k nemu pridať múku, vodu, soľ a rascu a ľudia si mohli piecť vlastný chlieb. O jeho výnimočnosti svedčí aj fakt, že keď sa dievča vydalo a odišlo z domu, kvások jej mama pribalila ako súčasť výbavy.

Základom pre jeho vytvorenie je jemne mletá ražná múka a voda. Tie sa skombinujú a začnú pracovať. Nasledujúce dni dochádza k niekoľkonásobnému kŕmeniu, až kým celkom nenarastie a nemá veľa bubliniek.

Naša pekáreň si už kvások vyrábať nemusí, stačí sa starať o ten náš, vlastný. Je potrebné ho tzv. kŕmiť. Pridávaním múky postupne hustne a kysne do finálnej podoby.

Ak v obchode siahnete po kváskovom chlebíku, určite si pozrite zloženie na etikete. Dnešná legislatíva nedefinuje kváskový chlieb, čo mnohí výrobcovia zneužívajú na zavádzanie zákazníkov. Treba však podotknúť, že pravý kváskový chlieb neobsahuje droždie, všetko kysnutie zabezpečuje kvások, ktorý je prirodzenou súčasťou cesta, má vyššiu výživovú hodnotu, je pevnejší a vydrží dlhšie. Poctivý kváskový chlieb je o niečo  kyslejší, než chlieb z droždia. Nie však natoľko, aby ovplyvnil celkový pôžitok. Kyselina mliečna vytvára typickú chlebovú vôňu a prirodzene chlieb konzervuje. Striedka je krásne pórovitá a kôrka chrumkavá.

Ak nás chlieb zaujme na prvý pohľad, venujeme mu pozornosť. Aj preto sú naše kváskové chleby voľné a korunu dokonalosti im dáva páska. Zaujímavé farebné prevedenia upútajú na prvý pohľad. Keďže v chlebe nie je žiadny konzervant a zakladáme si na jeho čerstvosti, trvanlivosť uvádzame 24 hodín.

Na trhu sa nachádza množstvo druhov chleba. Od nás si môžete pochutnať na Pravom kváskovom (čistý kváskový chlieb), či na cibuľovom, ktorý má krásnu vôňu po praženej cibuľke, doslova sa žiada zahryznúť do chrumkavej kôrky. Moderný človek siaha aj po zdravších alternatívach chleba, a preto celozrnný chlieb bola pre nás jasná voľba. Mrkvový chlieb je zaujímavý nielen farbou a vôňou, ale aj nezameniteľnou chuťou. Je to niečo iné, čo prekvapí ihneď po zahryznutí.

Zdieľať: