Ako sa pletie vianočka ?

Vôňa vianočky je nezameniteľná, nielenže sa rozplýva na jazyku, ale aj krásne vyzerá. Ale viete, ako sa pletie vianočka? Ak sa bojíte, že prvým pletením môžete cesto znehodnotiť, natrénujte si to napríklad s obyčajnou plastelínou.

Predtým sa vianočky dávali piecť v krásnej keramickej forme. Inak sa ale zapletali zo šiestich, siedmich, deviatich alebo trinástich prameňov. Je len na vás, na ktorý spôsob si trúfnete.

Jednoduchým pletením vianočky môže byť zapletanie šiestich prameňov a to v poradí 3 – 2 – 1, keď spodné poschodie tvorí klasický vrkoč z troch prameňov, prostriedok je vytvorený dvoma prameňmi otočenými okolo seba a hore príde ľahko pretočený prameň jeden.

Najviac je však využívaný spôsob, pri ktorom sa zaplieta 9 prameňov a to v poradí 4 – 3 – 2.

Ako postupovať pri pletení vianočky?

Vykysnuté cesto vyklopte na ľahko pomúčenú dosku a rozdeľte ho na 9 rovnakých dielov. Ak si nie ste istí, použite kuchynskú váhu. Z jednotlivých dielov vytvarujte rovnako dlhé pramene.

Základňa celej vianočky je tvorená spletením štyroch prameňov. Ak zvládnete dobre upliesť spodné poschodie, ostatné už bude hračka. Začnite tým, že si 4 diely naskladáte vedľa seba a začnete od prostriedku splietať.

Možno Vám pomôže aj fotonávod nižšie 😊.

Prvý sprava dajte cez druhý sprava, druhý zľava preložte cez prvý sprava. Prvý zľava zasuňte pod prvý sprava. Pokračujte ďalej prvým sprava zase od začiatku. Postup opakujte a rovnakým spôsobom dopleťte celú spodnú časť vianočky.

Prostredné poschodie upleťte z troch prameňov ako klasický vrkoč. Posledná, vrchná časť, je vytvorená z dvoch prameňov, ktoré omotáte navzájom okolo seba.

A teraz už zostáva len zostaviť vianočku a dať jej konečne tvar. Pletenec zo štyroch dielov preneste na plech vyložený papierom na pečenie, dlaňou uprostred zľahka stlačte a posaďte druhú časť – vrkoč z troch prameňov. Uprostred ho pritlačte k spodnej časti a kraje založte naspodok. A navrch vložte poslednú časť, pritlačte, zasuňte konce a nechajte ešte chvíľu kysnúť.

Pred vložením do rúry môžete vianočku spevniť. Stačí, keď na niekoľkých miestach zapichnete špajle. Zaistia dobrú stabilitu vianočky, a tak sa jednotlivé poschodia nebudú pri pečení zosúvať.

Zdieľať: